sobota 30. ledna 2016

E. L. James: Padesát odstínů šedi (Fifty shades of Grey)

"Mr. Grey will see you now"


Rok vydání originálu:       2011
Rok vydání knihy na fotce:  2015
Vydání:                     druhé
Nakladatelství:             Arrow Books

Autor E. L. James

Celé jméno této autorky zní Erika Mitchell Leonard. Narodila se v Británii roku 1963, takže už to je zralá žena. Je matkou dvou chlapců a už dvacet let je vdaná za manžela Nialla. Vždycky chtěla napsat úžasnou knihu a v roce 2009 se rozhodla napsat funfiction k sáze Stmívání pod názvem Snowqueens Icedragons. Publikovala ji na internetu a jelikož měla veliký úspěch, rozhodla se postavy přejmenovat, pozměnit název knihy na Fifty shades of Grey a vydat to jako samostatnou knihu. Celkově se ve světě prodalo více než 70 milionů výtisků trilogie.

Anotace

Když se dvaadvacetiletá studentka literatury Anastasia vydává na rozhovor s mladým podnikatelem Christianem Greyem, netuší, že potká muže, který jí změní život i hodnoty. Christian je pohledný, chytrý a... tajemný. Naivní a nevinná Anastasia si začíná uvědomovat, že přes jeho skrývaná tajemství jím začíná být úplně posedlá. Ale ani Christian není vůči její kráse, šarmu a charakteru imunní a připouští, že on po ní také touží - ovšem za vlastních, speciálních podmínek...

Můj názor

Asi před třemi lety jsem byla na návštěvě u kamarádky Ivetky. Na pohovce měla položenou knihu s názvem "Padesát odstínů temnoty." Na obálce byla škraboška a to měl zaujalo tak, že jsem si přečetla prolog, ve kterém se psalo o malém chlapci schovávajícím se pod stolem před nevlastním otcem, který právě bil matku. Kniha se zdála být zajímavá a tak jsem se rozhodla si přečíst jedničku, o které jsem (přes světový úspěch) doposud neslyšela. 
Četla jsem ji v mamčině Ipadu, která knihu zkusila číst, ale nebavilo ji to. Já, v domnění, že budu číst o domácím násilí z pohledu dospívajícího kluka, jsem se dala do čtení.
Dovedete si tedy představit, jak jsem se divila, když jsem zjistila, o čem kniha skutečně je. Byl to první erotický román, který jsem do té doby četla a doslova mě pohltil. Nemohla jsem přestat "obracet" stránky, byla jsem z příběhu naprosto unešená. Každá kapitola končí otevřeně a jediný způsob, jak zjistit co bude dál, je začít číst další kapitolu. 
Nechápu, jak jsem si nemohla tohoto bestselleru všimnout už dřív,ale jsem ráda, že se ke mně kniha dostala až po době, kdy byla na vrcholu. Četla jsem ji bez jakékoli nadsázky, aniž by mi kdokoli říkal, jak úžasná, či špatná je. Od té doby jsem ji četla ještě jednou a to anglicky (To je ta kniha na obrázku) a přestože jsem nerozumněla každému slovu, knihu jsem si užila stejně, jako prvně.

Citáty z knihy

Žádné citáty z této knihy.

Doba čtení: (poprvé) 21. - 27.9.2013
            (podruhé) 16.2. - 6.3.2015 (trvalo to dýl, jelikož jsem              to četla anglicky :P)

Musím se přiznat, že jsem jedna z těch, kterým se líbil i film. Samozřejmě v něm chybělo strašně moc detailů. Film byl zkrátka vrchní část ledovce. Ale i přesto mě film pobavil a přestože v něm nebylo tolik erotickým ukázek, jako v knize, příběh Christiana a Any byl krásný i ve filmové adaptaci. No a co vy? Četli jste tuhle knihu? Líbila se vám stejně jako mě? Určitě mi dejte vědět. :)


Vaše,

Betty Potter6 komentářů:

 1. Ahoj, budeš se účasnitit této soutěže? http://www.cbdb.cz/knizni-soutez-pro-blogery

  OdpovědětVymazat
 2. Pěkná recenze!
  Z knížky jsem byla nadšená, ale film se mi tolik nelíbil.

  http://fandombeforebloodcz.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 3. Pěkná recenze!
  Z knížky jsem byla nadšená, ale film se mi tolik nelíbil.

  http://fandombeforebloodcz.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 4. Moc hezky napsaná recenze. Měla bys zas začít psát :-)

  OdpovědětVymazat